Zubne ljuskice stomatološka ordinacija u Banja Luci: Stomatologija Banja Luka predstavlja granu stomatologije koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i liječenjem stomatoloških bolesti i poremećaja. U Banja Luci postoje brojne stomatološke ordinacije koje nude različite vrste stomatoloških usluga i tretmana. Ove usluge uključuju pregled zuba, čišćenje, liječenje karijesa, protetske nadoknade, uklanjanje zubnih naslaga, liječenje upale desni, kao i estetske stomatološke tretmane. Pogledaj više informacije u stomatoloska ordinacija.
Da li da nabavim protezu ili implantate? Zubni implantati i proteze su popularne opcije za starije osobe koje su izgubile neke ili sve zube. Međutim, njihove prednosti i mane se razlikuju ovisno o vašim potrebama i situaciji. Dok se zubni implantati često smatraju superiornom opcijom, proteze mogu i dalje biti održiv izbor za neke pacijente. Zubni implantati su dizajnirani da po izgledu i funkciji podsjećaju na prirodne zube. Trajno su pričvršćeni za čeljusnu kost, pružajući prirodniji zalogaj i omogućavajući širi raspon hrane koju možete udobno jesti. Također, zubni implantati mogu trajati mnogo godina uz pravilnu njegu, što ih čini isplativim dugoročnim rješenjem. S druge strane, proteze mogu biti bolja opcija za one kojima je potrebno pristupačnije ili manje invazivno rješenje ili im nedostaje samo nekoliko zuba. Također mogu biti idealni za one koji žele izbjeći dugotrajne procedure sa više termina.
Ne samo da je loše za vaše zdravlje, pušenje je jedan od najgorih prestupnika kada je u pitanju bojenje zuba. Duvan uzrokuje smeđe mrlje koje prodiru u žljebove i rupice zubne cakline. Mrlje od duhana može biti teško ukloniti samo četkanjem. Što duže pušite, mrlje se učvršćuju. Pušenje takođe uzrokuje loš zadah i gingivitis (bolest desni) i povećava rizik od većine vrsta raka.
Odbacite dudu do 2 ili 3 godine: Postoji mnogo dobrih razloga da djetetu dozvolite da koristi dudu, ali dugoročno može uticati na to kako mu se zubi slažu. Takođe može promijeniti oblik usta. Razgovarajte sa svojim doktorom ako i dalje koristi dudu nakon 3 godine. Bebe se rađaju sa svim zubima – ne možete ih vidjeti jer su skrivene u desnima. Mliječni zubi počinju da se probijaju kroz desni oko 6. mjeseca, ali je važno započeti dobru oralnu njegu odojčadi i prije izbijanja prvog zuba. Iz zdravih desni nastaju zdravi zubi. Obrišite bebino desni mekom krpom za pranje nakon hranjenja. Ovo pomaže u uklanjanju bakterija koje mogu uzrokovati karijes.
Prilagođene posude pomažu da se osigura da izbjeljivač ostane tamo gdje je predviđeno – ne na vašim desnima, gdje gel za izbjeljivanje izaziva reakcije slobodnih radikala i oštećuje ih. S obzirom da je osmeh kod svih drugačiji, ne bi trebalo svi da koristimo posudu iste veličine za izbeljivanje zuba. Zbog toga preporučujem prilagođene posude za izbjeljivanje koje možete dobiti kod vašeg stomatologa, a ne trakice za izbjeljivanje jedne veličine ili one koje nisu prilagođene. Gel za izbjeljivanje se mora držati dalje od mekog tkiva. Česta nuspojava izbjeljivanja zuba je iritacija mekog tkiva. To se obično dešava kada rastvor za izbeljivanje dospe na desni. Možete unijeti malo gela u setove za izbjeljivanje koje možete uzeti kući, što može uzrokovati mučninu ili povraćanje. Budite oprezni da ispljunete gel na zube.
Zapečatite probleme. Trajni kutnjaci dolaze oko 6. godine. Tanke zaštitne prevlake nanesene na žvačne površine stražnjih zuba mogu spriječiti karijes u jamama i fisurama. Ipak, samo jedno od troje djece u SAD-u prima zubne zaptivače. Razgovarajte sa svojim stomatologom u Personal Care Dentistry. Koristite fluor. Fluorid jača gleđ, čineći je manjom vjerovatnoćom propadanja. Tri od četiri Amerikanca piju vodu koja sadrži fluor. Ako vaša voda nije fluorisana (tj. pijete flaširanu vodu), razgovarajte sa svojim stomatologom u Stomatološkoj ustanovi za ličnu njegu, koji vam može predložiti da nanesete fluorid na vaše zube. Mnoge paste za zube i sredstva za ispiranje usta takođe sadrže fluor.
Bitno je da prva posjeta bude bezbolna i da se djeca upoznaju sa ordinacijom, aparaturom i metodama rada. Takođe je bitno animirati dijete i pridobiti njegovo povjerenje, kako bi svaki naredni put dijete rado dolazilo u ordinaciju. Roditelje treba podučiti kako da pravilno peru zube djeci, kako bi djeca poslije i sama nastavila pravilno održavati oralnu higijenu, koja je važan dio preventivne stomatologije. Preventivna stomatologija se također bavi očuvanjem zdravlja zuba, ali se fokusira na sprečavanje problema prije nego što se oni pojave. Redoviti pregledi, čišćenja i primjena fluoridnih tretmana mogu spriječiti nastanak karijesa i drugih problema s zubima. Pogledaj dodatno informacije u https://drcavic.com/.